Apie dėlionių istoriją
Jei užsukote į šį puslapį, dėlionės greičiausiai jau yra neatskiriama Jūsų gyvenimo dalis. Bet ar žinote, nuo ko viskas prasidėjo?
Dėlionės pradžia – XVIII amžius. Kažkam šovė galvon ant medžio lentelės nupieštą paveikslėlį supjaustyti dalimis ir paversti tai žaidimu – sumaišytas atskiras detales vėl sujungiant į vientisą pradinį paveikslą. Pirmąsias dėliones paprastai sudarydavo nuo kelių iki keliolikos detalių, kurios visos buvo kvadrato formos.
Pirmąją sudėtingesnės formos dėlionę maždaug 1760 m. sukūrė britų kartografas Džonas Spilsburis (John Spilsbury). Tiesa, jo tikslas buvo ne žaidimai, o mokslas. Kartografas pagal tuometinių valstybių kontūrus supjaustė pasaulio žemėlapio atvaizdą ir savo kūrinį pristatė kaip puikią priemonę mokantis geografijos.
Populiarumo prasme šiai mokymo priemonei ypač padėjo karališkosios šeimos palankumas: Dž. Spilsburio dėlionės buvo imtos naudoti, mokant karaliaus Jurgio III ir karalienės Šarlotės vaikus. Britanijos didikams stengiantis neatsilikti nuo rūmų diktuojamų madų, dėlionių populiarumas pamažu ėmė didėti, nors gana ilgai jos buvo vien turtingųjų privilegija.
Kartu su populiarumu augo ir dėlionių įvairovė. Jos pamažu liovėsi buvę vien mokymosi įrankiu ir tapo prašmatniu laisvalaikio leidimo būdu. XIX amžiaus pabaigoje medį pakeitė kartonas, o lemtingu dėlionių istorijos momentu tapo Didžioji Depresija Jungtinėse Valstijose. Darbo, pajamų ir santaupų netekę žmonės atrado papildomų priemonių nereikalaujantį, nebrangų, niūras mintis nukreipiantį, smagų, atpalaiduojantį ir įtraukiantį laisvalaikio leidimo būdą.
Pastaruosius šimtą metų dėlionės paplito visame pasaulyje. Jas dėlioja tiek vaikai, tiek suaugusieji – vieni, poromis ar su kompanija. Mokslininkai netikėtai atrado, kad Dž. Spilsburis buvo teisus: dėlionės išties padeda mokytis. Dar daugiau – jos padeda išlaikyti dėmesį, didina koncentraciją, ugdo kantrybę, stiprina tarpusavio ryšius, gerina smegenų veiklą ir atitolina senatvę.
Dėlionės – neišsemiamas, nuolat stebinantis ir netikėtumų kupinas džiaugsmo pasaulis. Ženkime į jį kartu.